Turecká Alanya. Výlety po vodě.

Alanya a výlety lodí: jednodenní plavba Zeleným kaňonem

 

Vědci už dávno dokázali, že pobyt v přírodě má extrémně velký pozitivní vliv na psychickou pohodu člověka. V dnešní turbulentní době potřebujeme nejen sportovní vyžití, ale i získat zpět denně narušovanou psychickou rovnováhu. I ten největší milovník městských zákoutí a požitkář, pro kterého je nejkrásnějším místem klidná kavárna (a takových je v Alanyi nepočítaně) si tu a tam vyrazí do přírody. Jde totiž o lidskou přirozenost, jež máme evolučně vepsanou hluboko našich genech. Jste-li tedy na dovolené poblíž turecké Alanyie, výlety po vodě si rozhodně dopřejte. Místní turistické kanceláře vám je rády nabídnou.

Plavba lodí

 

Pouhých 12 km od Manavgatských vodopádů, které rozhodně taky stojí za návštěvu, byla v roce 1984 dokončena jedna z největších přehrad v Turecku. Nese jméno Oymapinar a její 185 m vysoká, elegantně do oblouku prohnutá hráz ukazuje, že i mohutné stavebně-inženýrské dílo může být krásné a monumentální zároveň. Následně se ukázalo, že zaplavené území je nesmírně půvabné a stalo se jedním z vyhledávaných turistických cílů. Naštěstí není od Alanye daleko, takže si jeho atmosféru můžete vychutnat i vy.

 

Zdejší vody jsou často, a nutno přiznat, že oprávněně, označovány za smaragdově průzračné a lákající ke koupeli i k popadnutí potápěčské masky a objevování života pod hladinou. Kdo někdy viděl skutečné smaragdy, tak tomuto popisu bezesporu dá za pravdu. Výlet lodí je velmi klidný a zeleň všude okolo působí příjemně uklidňujícím dojmem. Pokud plavbu doplníte něčím dobrým ve sklenici, ať už je to pivo pro pány nebo víno pro dámy, zažijete až mysticky klidné chvíle.

 

Zbarvení vody není dáno nepříjemnými řasami či sinicemi. Pro půvabné vodní zbarvení existují dvě teorie. Jedna praví, že podivuhodné zbarvení mají na svědomí minerálními prameny, jež byly zaplaveny výstavbou přehrady, ale stále zásobují vzniklé přehradní jezero svou vodou. Jiné literární odkazy poukazují na zeleně zbarvené horniny a geologické podloží. Ať je pravda na jedné či druhé straně, nebo dokonce oba faktory hrají svou úlohu, faktem zůstává, že pohled do vln i do okolní zeleně působí opravdu uklidňujícím dojmem. Možná na minerálních pramenech skutečně něco bude, protože mnozí z lidí, kteří si dopřáli koupel v zelenavé vodě chválili příjemné pocity. Prý je to „jako kdyby si užívali v lázních“. Za podobnými pocity bezesporu stojí kombinace sluníčka, příjemného klimatu, okolní uklidňující přírody a v neposlední řadě i psychická pohoda. Na lodi se nespěchá, na lodi se čas užívá.

 

Za pozornost stojí i bizarní skalní útvary, které se během plavby zjevují tu na levém, tam zase na pravém břehu. Takže ať už sedíte na jedné či druhé straně lodi, vždycky uvidíte romantické a divukrásné scenérie. Daly by se tady natáčet romantické filmy řeknete si., Jenže to co se dá z lodi obdivovat jako romantika, to je pro filmaře extrémně nepřístupný terén.

 

Plavba, klid a pohoda během ní je ideální příležitostí k tomu „nachytat něco bronzu“, tedy dopřát si na chvíli opalování. Mimochodem i opalování je důležité pro naše zdraví, neboť vlivem slunečního záření si vaše tělo začne vyrábět větší množství vitamínu D. Ten je extrémně důležitý pro látkovou výměnu vápníku, tedy pro zdravé zuby a kosti.

Pokud budete mít dost kulturních a historických památek a zatoužíte vrátit se alespoň na den do lůna přírody, je výlet z Alanye do Zeleného kaňonu ideální příležitostí. Je sice příjemné lenošit u moře, stejně tak, jako je zajímavé procházet antické památky. Ale proč si nedopřát jiný způsob lenošení. Na čerstvém vzduchu, v klidné atmosféře a téměř panenské přírodě. Dovolená znamená si dopřát něco neobvyklého. Výlet lodí pro nás, suchozemské středoevropany, rozhodně neobvyklým zážitkem je. A není nejmenší důvod, proč se na lodi nenechat trochu rozmazlovat. Vždyť žijeme jen jednou.

Renata Slaná