Zdá se vám parkování na letišti Ruzyně drahé? Existují způsoby, jak ušetřit

Odlétáte na dovolenou a parkování na letišti Ruzyně se vám zdá příliš drahé?  Jsou možnosti, jak ušetřit. Otázkou je, jaká rizika jste ochotni se svým vozidlem podstoupit. My vám pomůžeme najít zlatou střední cestu. A ukážeme, co nedělat a proč to nedělat. 

Prázdná a neplacená parkoviště u obchodních center nejsou úplně vhodnou volbou 

V případě, že hledáte na internetu rady ohledně bezplatného parkování u letiště, zjistíte, že jednou z často zmiňovaných možností jsou parkovací plochy u některých velkých obchodních řetězců, které se v dané oblasti nacházejí.  

Ovšem z hlediska bezpečnosti vašeho vozu, se zdá tento způsob parkování velmi nebezpečný. Velké, nehlídané plochy, které jsou vzdálené od obytných zón, nejsou úplně dobrou volbou pro vaše vozidlo. Hlavně v případě, že ho tam takto opuštěné chcete ponechat několik dní. I přes den jsou tato velká parkoviště považovaná za místo, kde je potřeba větší obezřetnosti při výběru místa, kde auto necháte. Co potom přes noc? 

Ani pražská ulice není ideální místem, kde můžete své auto nechat  bez dozoru po dobu celé dovolené 

Často zmiňovanou možností, jak zaparkovat své auto bez poplatků, jsou ještě některé okrajové pražské části, které zatím nespadají do modrých zón rezidentního parkování. Ovšem i to není úplně bez rizika.  

  • Dlouhodobě zaparkované auto se může stát terčem zlodějů nebo vandalů. Možnosti nápravy nebo zpětného nalezení auto se ještě více zmenší tím, že to nezjistíte hned, ale až po návratu z dovolené. 
  • Nejsou to jen krádeže, které hrozí vašemu vozidlu. Je dobré si uvědomit, že i v případě, kdy své auto zaparkujete v klidné rezidenční oblasti, může se dříve či později stát, že někomu z vlastníků okolních domů dojde s tímto druhem odstavování vozidel trpělivost. A na vás po dovolené může čekat překvapení v podobě vypuštěných gum a podobných nepříjemností. Pachatele nedohledáte a vám to zkazí příjemné dojmy, kterých jste v té době jistě ještě plni.
  • V případě, že i přes zmiňovaná rizika uvažujete tuto možnost využít, je dobré mít sjednané alespoň havarijní pojištění. Povinné ručení totiž hradí škody na majetku, které vy uděláte ostatním osobám. Netýká se tedy přímo vašeho vozu. Havarijní pojištění je sice dražší, ovšem zahrnuje pojištění proti odcizení vašeho vozu, vandalismu nebo i další škody, které jsou spáchány na vašem vozidle. Takže pro vás je v tomto případě výhodnější.

Soukromá parkoviště kolem letiště mohou být bezpečnou střední cestou pro všechny, kdo se nechtějí bát o osud svého auta  

Bezpečnou a cenově příznivou variantou pak mohou nabídnout alternativní parkoviště, která se nacházejí v blízkosti letiště. Možná vás napadne, že ztratíte komfort tím, že bude muset řešit, jak se pracně dostanete z daného parkoviště na terminál. Ovšem nenechte se zmást. V tomto případě je to snad ještě jednodušší než parkovat přímo na letišti v levnějších, ale o dost vzdálenějších parkovacích domech. Parkovací společnost vás prostě v danou dobu na letiště odveze a po příletu zase přiveze zpátky.

Dejte si pozor. Placené parkoviště nemusí být vždy hlídané. Se správnou volbou mohou pomoci srovnávače parkování

Ovšem i zde je dobré být obezřetný. Ne každé parkoviště, kde budete platit za parkování, poskytuje i služby bezpečnostní. Tedy ty, které vám zajistí, že vaše auto bude pod dohledem 24 hodin denně. Ať už se jedná o kamery nebo fyzickou přítomnost personálu. 

Při rozhodování se dívejte se i na to, jaký je povrch parkoviště. Vždy bude lepší zpevněný nebo asfaltový povrch než zablácené pole. A v případě problému se vám zase osvědčí to, když bude parkoviště pojištěné. 

Dobrými pomocníky jsou srovnávače parkování. Ukáží vám recenze, ale rovnou si zde můžete i místo pro své auto zarezervovat. Vy pak budete mít jistotu, že váš automobil bude po celou dobu vaší dovolené v bezpečí a to za velmi příznivou cenu. 

Jak řešíte parkování vy?

Renata Slaná