Jak parkování u terminálu 2 ovlivní zpoždění či zrušení vašeho letu?

Představte si tu situaci: využili jste služeb parkování u terminálu 2, rezervovali si stání do určitého dne, resp. hodiny a odletěli na dovolenou či zahraniční cestu. Ale váš zpáteční let je výrazně opožděn či dokonce zrušen a přeložen na jiné datum. Co teď? Hrozí, že vám auto kvůli této nepříjemnosti dotáhnout? Čeká vás doplatek se závratnou přirážkou? Pojďme se na problematiku vlivu opožděných příletů na rezervaci parkování u letiště podívat.

Proč se ruší a zpožďují lety?

Z nejrůznějších důvodů. Pokud bychom přistoupili rovnou k těm nejzásadnějším, pak je to nedostatek personálu. A protože mnoho pozic vyžaduje kvalifikované pracovníky s bezpečnostním školením a prověrkou, trvá proces jejich obsazení opravdu dlouho. Dále bychom příčiny mohli hledat v:

  • technických problémech letadla
  • špatném počasí
  • udělení přednosti jiným letů na obzvlášť vytížených letištích v letové špičce 
  • čekání letadla na příjem nákladu
  • čekání na cestující při přestupu 
  • čekání na bezpečnostní prověrku
  • stávce zaměstnanců letiště nebo letecké společnosti

Na kterých letištích se potýkají se zpožděním letů nejvíce? 

K dispozici už máme data z letošního léta. Pokud se podíváme globálně na mezinárodní letiště, pak obrovským procentem zpožděných letů vyniká Kanada. Vůbec nejhůře na tom jsou letiště v Torontu a Montrealu. Častá zpoždění se nevyhnula ani cestujícím na evropských letištích, ba naopak – v žebříčku těch nejhorších 10 bychom jich našli hned 7!

  1. Toronto – Pearson 
  2. Montreal – Trudeau 
  3. Frankfurt nad Mohanem
  4. Lisabon
  5. Londýně – Gatwick
  6. Paříž – Charles de Gaulle 
  7. Mnichov
  8. Manchester
  9. Athény
  10. Vancouver

Pokud jde o zrušené lety, nejvíce letos trápily cestující, kteří využívali čínská letiště. Mohla za to pokračující cestovní omezení v souvislosti s výskytem viru COVID-19. V Evropě problém zrušených letu zdaleka není tak častý.

Co se stane s parkováním na letišti, když se váš let zpozdí?

Existuje mnoho poskytovatelů parkovacích služeb a každý z nich se může k této nepříjemnosti postavit úplně jinak. Někteří z nich například nabízejí odkladné lhůty v závislosti na tom, jak moc zpožděný může být váš let. Jiní vám mohou účtovat hodinový tarif za překročení doby parkování. A pak jsou tu tací, kteří jsou v této otázce velmi flexibilní a parking vám v okamžiku prodlouží za běžnou cenu a bez dalších poplatků. Proto si ještě před rezervací ověřte podmínky, abyste věděli, na čem jste. A pokud má váš zpáteční let zpoždění, kontaktujte co nejdříve poskytovatele parkovacích služeb a dejte mu vědět. Ať už telefonicky, prostřednictvím SMS zprávy či e-mailu.

Je možné dostat zpět peníze za parkování, pokud je přeložen na dřívější datum?

I v tomto případě velmi na tom, jak storno podmínky nastavují jednotliví provozovatelé parkovišť. Dobrou zprávou je, že mnoho z nich nyní nabízí flexibilní rezervace, což znamená, že v případě zrušení letu můžete dostat většinu nebo všechny peníze zpět. V některých případech můžete dokonce změnu či úplné zrušení rezervace provádět sami po přihlášení k účtu na webových stránkách parkingu, popřípadě prostřednictvím aplikace. 

Zpožděné lety jsou celkem běžnou praxí, se kterou jako cestovatelé musíte počítat. I když ke zrušení letu nedochází tak často, i s touto eventualitou se můžete setkat. Vyberte si proto takové parkoviště, které i na to myslí a bude v této nepříjemné situace na vaší straně. 

Stalo se vám někdy, že váš zpáteční let byl zrušen a vy tak neplánovaně uvízli v zahraničí?

Renata Slaná