Když se ve sportu nedaří, může být na vině i špatné oblečení?

Jako amatérský sportovec, si často kladete otázku, zda opravdu potřebujete sportovní soupravu na trénink nebo zda tepláky a tričko nejsou úplně dostačující? Odpověď je velmi jednoduchá: Ano, měli byste se spolehnout na odpovídající oblečení – bez ohledu na sport. 

Sportovních aktivit existuje celá řada a každý podvědomě inklinuje k takovým, které mu vyhovují a ve kterých je dobrý. Individualista se nežene do kolektivních sportů a pohodář se raději protáhne na józe, než by vyhledával adrenalinové vzrušení. Takže pokud cítíte ve vašem sportování nějaké rezervy, zaměřte se na svůj outfit. Sportovní móda totiž nabízí některé funkce, které usnadňují a zpříjemňují trénink.

Čtyři znaky oblečení, které cvičí s vámi

Sport, říkají odborníci, uvolňuje endorfiny a dělá radost. O to větší radost budete mít, když si obléknete to správné sportovní oblečení. Podle čeho ho poznáte? 

  • Sportovní oblečení musí umožňovat maximální pohyb. Je střiženo tak, aby nijak neomezovalo výkon cvičení. V závislosti na druhu sportu to znamená, že trička, kalhoty nebo bundy jsou velmi přiléhavé nebo spíše širší.
  • Má specifické vlastnosti v závislosti na sportu. Každý druh vyžaduje jiný typ oblečení. Například kalhoty pro cyklisty mají často vycpávky na sedadle a malou integrovanou kapsu na pase. Malé kapsičky na klíče, kapesníky apod. najdou běžci naopak spíše vpředu u kalhot nebo na boku. Pokud jde o oblečení na jógu nebo fotbalové dresy, nejsou zde vůbec žádné kapsy.
  • Aktivní outdoorové oblečení má být odolné proti povětrnostním vlivům a prodyšné: Výrobci sportovního oblečení neustále pracují na nových technologiích pro optimální sportovní oblečení. Především je důležité, aby bylo vhodné do každého počasí a zůstalo prodyšné. Mělo by chránit tělo před deštěm a větrem během tréninku a zabránit podchlazení nebo přehřátí.
  • Regulace vlhkosti hraje u sportovního oblečení velkou roli a zároveň představuje největší výzvu.Na jedné straně by měl být tělesný pot odváděn ven, na druhé straně by vlhkost neměla pronikat zvenčí dovnitř.

Co se málo ví

Zjednodušeně řečeno je třeba zaměřit se na střih a materiál. Jejich vlastnosti skýtají ještě další benefity, než které již byly uvedeny. Funkční sportovní oblečení snižuje riziko zranění: Téměř u každého sportu hrozí poranění vazů nebo šlach, podvrtnutí nebo pád. Pokud však máte volnost pohybu díky oblečení a někdy lepší oporu díky materiálu, jste s aktivním oblečením na bezpečné straně.

Sportovní oblečení pro venkovní trénink také nabízí zvýšenou UV ochranu proti slunečnímu záření. Pokud jde o barvu, je lepší volbou světlé sportovní oblečení. Tmavé barvy pohlcují více slunečního světla a rychleji se zahřívají. Přesto by si měl sportovec také nanést opalovací krém a nasadit čepici. Krém se má  aplikovat asi 30 minut před začátkem tréninku, poté může ochranný faktor plně rozvinout svůj účinek a není okamžitě odstraněn pocením. 

Součást městské módy aneb ke sportu vždy připraven

Shrnuto a podtrženo – sportovní oblečení by mělo mít tyto vlastnosti:

  • rychlé schnutí
  • termoregulační vlastnosti
  • komfortní nošení
  • odolnost vůči nepříznivému počasí
  • rozměrovou stabilitu
  • schopnost odvádět pot, ale nelepit na kůži
  • vybavení reflexními prvky pro větší bezpečnost

A v neposlední řadě slušivost. Sportovní oblečení lze v běžném životě i ležérně kombinovat např. se sakem. Říká se tomu athleisure wear, tento trend je hojně propagovaný mezi influencery a je jen otázkou času, kdy prorazí. 

Je vám jedno, v jakém oblečení si chodíte zaběhat? Líbí se vám přiléhavé sportovní legíny?

Renata Slaná