Procházky s miminkem: vyražte za dobrodružstvím každý den!

Sami dobře víme, že vypravit se ke společné procházce chce extra porci času a trpělivosti. Pobyt na čerstvém vzduchu je ale prospěšný pro vás oba. Proč z vycházek udělat každodenní rutinu? A jak je zvládnout bez stresu? Čtěte dál!

 

Proč chodit ven?

Děti ke svému zdravému vývoji i duševnímu rozvoji pobyt venku a na sluníčku zkrátka potřebují. Vždyť je tam tolik věcí k vidění, toho, o čem si povídat. Při procházkách jim skutečně ukazujete svět a pomalu je učíte!

 

Když je miminko doma neutěšitelné, vycházka může být tím jediným, co spolehlivě zabere. Rytmické pohupování kočárku ho ukolébá ke spánku a harmonizuje tak spánkový režim.

 

Sluneční paprsky pak v kůži pomáhají stimulovat tvorbu vitamínu D. Ten je nezbytný pro správné vstřebávání hořčíku a vápníku, tolik důležitého v období intenzivního růstu.

 

Procházky za opravdu každého počasí? A na jak dlouho?

Vůbec první procházky s miminkem by měly být poměrně krátké, zhruba 20-30 minut. Postupně je můžete prodlužovat s ohledem na jeho pohodlí.

 

Zdravé miminko se nemusíte obávat brát ven každý den, zimu nevyjímaje. Doma v teple byste měli zůstávat až když teplota klesne doopravdy hluboko pod bod mrazu; nejčastěji se uvádí -12°C. Vždy se ujistěte, že dítě má končetiny a hlavu dobře zakryté – tyto části prochladnou jako první. Pro vyjížďky v chladnějších dnech si pořiďte zimní fusak do kočárku. Přesto všechno v mrazivých dnech venku dlouho nezůstávejte.

 

Děti nemají rády ani velmi horké letní počasí. Pokud je více než 25°C oblékněte jim jen plenku a krátký lehký oděv. Při mírnějších teplotách kolem 20°C klidně nechte miminko venku v kočárku spinkat. Umístěte ho ale na místo chráněné před větrem a přímým slunečním zářením, případně po jeho pohodlí ještě přidejte moskytiéru.

 

Nikdy ho nezapomeňte chránit před agresivními slunečními paprsky. Kromě speciálních dětských opalovacích krémů zvažte nákup slunečníku. Vytváří příjemný stín a díky nastavitelným kloubům lze flexibilně jeho sklon modifikovat tak, jak v danou chvíli potřebujete.

 

Připravit se k odchodu nemusí trvat věčnost

Pravda, se samotnou přípravou dítěte (výměnou plenky, oblečením a obutím) toho moc neuděláte. Vše ostatní ale můžete zrychlit. Stačí si připravit vše, co k procházce potřebujete na jedno centrální místo. Tyto své nezbytnosti uchovávejte spolu a po ruce třeba v tašce nebo košíku. Vždy tak budete mít jistotu, že vám nic důležitého nebude po cestě chybět. Co by tato pohotovostní souprava měla obsahovat?

 

  • čepice
  • opalovací krém (pro oba!)
  • sluneční brýle
  • láhev s vodou, hrneček
  • svačinku
  • potřeby pro péči o miminko jako plenky/ubrousky, dudlík
  • ochranná univerzální pláštěnka
  • skládací slunečník

 

Pro chladnější dny můžete přidat navíc mikinu, pro ty teplejší pro změnu ručník, který vás navlhčíte pro osvěžení. Podle svých zvyků můžete přihodit ještě například sluchátka pro procházku v rytmu.

 

Správný kočárek vám to celé usnadní

Při svých výpravách ať už ve městě nebo v divoké přírodě budete mnohem flexibilnější se správným „vozem“. Vyberte si kvalitní lehký model, se kterým zvládnete i delší vycházky. Nepodceňujte ani to, zda nabízí dostatečně velké úložné prostory. S přibývajícím věkem dítěte je teprve oceníte. Nezapomeňte, že pomocí doplňků můžete kočárek vyšperkovat k dokonalosti pro každé roční období. Myslete při tom i na svůj komfort! Věděli jste, že lze ke kočárku dokoupit i takové příslušenství jako je držák na telefon nebo na termohrnek, když přijde vhod pořádná káva?

Jak často vyrážíte s kočárkem ven? Máte oblíbenou denní dobu?

Renata Slaná