Řešíte, co vybrat z nepřeberné nabídky oblečení pro miminka? Co je třeba, aby bylo hezky v teple?

Správné volba oblečení pro miminka se  s nástupem sychravých dní stává stále více důležitou. Zatímco v létě se řeší spíše barvy a styl, podzim a zima přichází s mnohem vyššími požadavky. Krom krásy už je potřeba přemýšlet i o jeho tepelných vlastnostech. Každý totiž chce, aby bylo jeho miminko v teple a bezpečí.

Na podzim a v zimě by se při výběru oblečení pro miminka mělo dbát na vrstvení

Největším problém pro většinu rodičů je fakt, že v kočárku neleží oni, ale jejich malý potomek. A ještě takový, který ještě tak nějak pořádně nesdělí, jestli je mu momentálně teplo nebo zima.

  • Nejlepší jemu  dát několik vrstev oblečení, než mít jeden velmi teplý fusak. Díky tomu můžete snadno reagovat na situaci, když se vám zdá, že jste dítě oblékli až příliš. 
  • Při hledání otázky na odpověď, zda je miminku teplo nebo zima, se neorientujte podle ručiček. Ty bývají většinou studenější. A to i v případě, kdy je dítěti dobře. Sáhněte na zátylek či záda. 
  • Části těla, která si zaslouží zvýšenou pozornost jsou hlava a nožičky. Zde jsou nároky na správnou teplotu nejvyšší. 

Na co byste při pořizování výbavičky měli zapomenout

V případě, že hledáte univerzální návod, co by měla sada pro miminko obsahovat,příliš nepochodíte. Každá rodina má jiné návyky a preferuje jiný styl oblékání a pohodlnosti. Zatímco někdo nedá na dupačky s tričkem dopustit, druhý má raději body a kalhoty. A co představuje zmíněný základ pro zimu?

  • Fusak do kočárku je skvělým pomocníkem. V tomto případě se hodí připlatit si za kvalitu a hlavně funkčnost.
  • Zimní kombinéza. I tu velmi často využijete. Při jejím pořízení je však dobré si uvědomit, že ji budete s největší pravděpodobností kombinovat se zimním fusakem. Pokud máte velmi kvalitní zateplený fusak, tak silná zimní kombinéza už bude zbytečná. 
  • Kvalitní čepička. Nejlepší je, pokud jde přes ní dát ještě kapuce kombinézy nebo fusaku. 
  • Klasikou jsou pak body, dupačky, kalhoty, tričko, mikinka nebo kabátek.

Na materiálech záleží

V chladných měsících na materiálech záleží více než kdy jindy. Když je dítěti zima, není to dobré. Ale oblékat jej až příliš, vhodné řešení také není. V pozdějších letech získáte předškoláka, který bude mnohem náchylnější na onemocnění než jeho kamarádi. Možná to znáte i od sebe a svých školních let. Dobrá zpráva je, že zlepšovat imunitu jde v každém věku.  

A jaké materiály oblečení jsou pro miminka nejvhodnější?

  • Bavlna. 

Je nejuniverzálnější klasika, která se dá prát i při vysokých teplotách.Navíc dobře prodyšná. Dobré je však dát si pozor na to, aby nedošlo k přílišnému pocení. To by však u miminka nemělo vůbec nastat, protože to znamená to, že je oblečené až příliš. 

  • Bambus. 

Je příjemný na dotek, dobře savý a ekologicky udržitelný. 

  • Merino vlna. 

Problémem merino vlny je její údržba, která je komplikovanější než v případě bavlny nebo bambusu. Ovšem zase se odvděčí tím, že má skvělé termoregulační schopnosti, odvádí pot, krásně hřeje a nekouše.

Fusak do autosedačky dá dítěti i rodičům více pohodlí 

V případě, že plánujete  jezdit s miminkem i v autě, nezapomeňte pořídit i fusak do autosedačky. Nejen, že vám ochrání sedačku před samovolným i větším ublinkávání, ale v chladných měsících pomůže udržet vaše dítě v teple.

S dobrou výbavou na vás zima nemůže

Existuje shoda v tom, že pobyt na čerstvém vzduchu miminkům i rodičům prospívá. Více než na teploty je však potřeba dát si pozor na vlhkost vzduchu. Celkově je prospěšnější chladný a sušší vzduch než mlhy nebo vítr. Pokud však teploty přesáhnout mínus pět stupňů je lepší zůstat s kojenci doma. 

V příjemném zimním počasí přiměřených teplot, je pobyt prospěšný pro všechny. A v případě, že sebe i miminko správně oblečete, si tyto procházky užijete všichni.  

Už se těšíte na podzimní a zimní procházky s kočárkem?

Renata Slaná