Šumivé víno vinigrandi.cz

Výjimečné okamžiky, specifický zvuk, když se otvírá lahev, cinkání skleniček, nezaměnitelné perlení… a omamná chuť… Ano, ty nejlepší vlastnosti a kvality má nejedno šumivé víno od vinigrandi.cz. Šumivá vína obecně se stala celosvětově nedílnou součástí různých oslav, oficiálních i neoficiálních, symbolem pro vítání nového roku, nebo vítaným doplňkem intimních chvílí ve dvou. “Bublinky”, o kterých se říká, že rychle stoupají do hlavy, jsou zkrátka mezi víny oblíbenou specialitou a bezpečně dokážou navodit slavnostní atmosféru.

Šumivé víno vinigrandi.cz – bublinky pro vaši oslavu

Jak se vyznat v různých typech šumivých vín, jak vybrat to pravé pro výjimečnou příležitost a pro konkrétní druh jídla, podle jakých tabulek poznat to nejlepší víno? Pomůže nám sommelier z rodinné společnosti Vinigrandi, který nám tento typ vín trochu přiblíží:

 

Sekty, perlivá vína a šampaňské

Všechna tato vína spojuje obsah bublinek. Jsou to vína, která procházela buď primárním nebo také sekundárním kvašením nebo moštu z hroznů. Zmiňovaný druh bublinkového vína je uchováván v lahvích uzavřených zátkou z korku nebo plastu. Slovo sekt je původem německé a jeho význam je stejný, jako šumivé víno. Kvašení kvalitního vína probíhá buď v jednotlivých lahvích za speciálních podmínek a po přesně vymezenou dobu (metoda Champagne) nebo jednodušeji ve velkých tancích (metoda Charmat).

Ta méně kvalitní bublinková vína mohou kvasit metodou Charmat, avšak většinou druhotným kvašením vůbec neprojdou. Jsou sycena výhradně umělým oxidem uhličitým (karbonizace). Jedná se pak o tzv. perlivá vína, která nesmějí být označena jako šumivá vína nebo sekty.

Šumivá vína se od těch perlivých liší také mírou tlaku bublinek uvnitř lahve. Ta šumivá by měla splnit normu alespoň tří atmosfér, zatímco u perlivých vín stačí tlak mezi 1 a 2,5 atmosféry.

 

Které je to pravé?

Pokud váháte, jaké víno se bude hodit pro vaši nejbližší slavnostní příležitost, zde je malý návod, podle jakých kritérií je dobré šumivé víno vybírat.

 

Šumivá vína se rozdělují na skupiny podle množství zbytkového cukru, který obsahují:

  • nejtvrdší a nejméně sladký – brut nature, méně než 3 g cukru/litr
  • extra brut – od 0 do 6 g cukru na litr
  • brut – obsahuje max 12 gramů cukru
  • extra dry 12-17
  • sec 17-32
  • demi sec 32-50
  • nejsladší mezi šumivými víny – doux s neuvěřitelnými minimálně 50 gramy cukru v litru nápoje.

 

Šampaňské jako král mezi šumivými víny

Opravdový “šampus” je bezesporu vyhlášenou specialitou. Podle tzv. apelace jím může být označováno výlučně víno z oblasti Champagne-Ardenne, které bylo připraveno metodou sekundárního kvašení v lahvi. Pravé šampaňské ve Francii v současné době produkuje více než 1000 subjektů. Hlavními odrůdami, ze kterých se tento šampion vyrábí, jsou odrůdy Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, případně jejich kombinace.

 

Je libo koktejl s bublinkami?

Jestli rádi experimentujete a jste milovníky míchaných nápojů, jistě oceníte neotřelé recepty na míchané drinky, které obsahují jako součást také sekt. Že jste ještě takové nepili? Určitě je zkuste, možná je vezmete na milost!

Jak slavíte nejdůležitější oslavy právě vy? Připijete si rádi bublinkami nebo těmto drinkům prostě neholdujete? Co jsou vaši favorité mezi slavnostními drinky na svatbách a parties? Pamatujete si ještě na vaši největší bolehlav ze sladkého pití? Pochlubíte se v komentářích, nebo byste tuto událost nejraději zcela vymazali z historie?

Renata Slaná