Developerskou společnost Ekospol charakterizuje celá řada superlativů. Nejenže je s téměř třemi desítkami let své historie jednou z nejdéle působících firem v oboru, ale je na rozdíl od většiny dalších také čistě rodinnou společností. Z původně malého stavaře se Ekospol postupně vypracoval až mezi padesátku největších developerů rezidenčních staveb střední a východní Evropy. Svým klientům dovede nabídnout ten nejlepší poměr mezi kvalitou a prodejní cenou každého bytu, což je bezesporu jeden z výsledků propracované firemní strategie. Za zmínku stojí rovněž fakt, že je mezi developery jedním z nejlépe platících zaměstnavatelů. Zřejmě i díky tomu dlouhodobě dosahuje tak výjimečných výsledků. Zajímáte se o novostavby a chcete zjistit, co je právě k mání? Rádi byste se podívali na některý z nejnovějších projektů Ekospolu trochu detailněji? Proto jsme dnes tady.
Ekospol Evžena Korce
Přestože Ekospol není a vzhledem k povaze své činnosti ani nemůže být „firmou jediného muže“, pravdou je, že s osobou svého zakladatele pana Evžena Korce takzvaně „stojí a padá“. Pan Korec, mimochodem vystudovaný biolog, je generálním ředitelem a předsedou představenstva. Nutno uznat, že od samého začátku přistupuje k fungování firmy skutečně vědecky. Mimo jiné například věnuje zvýšenou pozornost optimalizaci jednotlivých procesů, ale i řadě dalších věcí. Jedním ze základních stavebních kamenů strategie Ekospolu je to, že se o všechny záležitosti, které jsou pro fungování firmy klíčové, dokáže postarat vlastními silami a nespoléhá se na tzv. outsourcing. Generální ředitel se proto postupně obklopil těmi nejschopnějšími lidmi v oboru a ve spolupráci s nimi vybudoval společnost, která je bez nadsázky lídrem tuzemského rezidenčního developmentu. Za dlouholetými úspěchy tohoto týmu stojí nejen odborná zdatnost a profesionalita, ale rovněž vstřícný a odpovědný přístup ke každému klientovi.
Stavebnictví se potýká s potížemi
Kvalitní práce se prodává téměř sama. Beze zbytku to platí také pro bytové projekty z dílny Ekospolu. Firmě se daří navzdory faktu, že se podobně jako ostatní developeři musí potýkat s celou řadou problémů. Zřejmě nejzásadnější komplikací, která brzdí aktivity stavařů, je přebujelost zdejší byrokracie a s tím související zastaralý a více méně nefunkční stavební zákon. Doba, kterou jste v České republice nuceni strávit vyřizováním všech povolení, když hodláte realizovat nějaký stavební projekt, je neuvěřitelně dlouhá. Délka těchto povolovacích procesů nás řadí na úroveň některých afrických zemí, jako je například Čad nebo Niger. V Evropě najdete horší podmínky jen stěží. A pak je tu také nedostatek zahraničních dělníků, bez nichž se české stavebnictví už roky neobejde. Zapříčinila ho zejména současná pandemická krize. Ovšem v porovnání s překážkami, které developerům staví do cesty státní aparát, jde o záležitost spíše krátkodobou, která se s odezněním pandemie vyřeší poměrně rychle sama. I přes tyto zjevné komplikace Ekospol na tuzemském trhu prosperuje.
Prodeje bytů trhají rekordy
Charakteristickým rysem právě probíhající krize je enormní poptávka po rezidenčních nemovitostech. Kdo má volné peníze, ten kupuje téměř bez ohledu na cenu. Kdo je nemá, ten si na koupi bytu půjčí. Aby ne, když je investice do nemovitosti považována za jeden z nejrozumnějších a nejbezpečnějších kroků k zajištění vlastní budoucnosti. Nízké úrokové sazby, které se dlouhodobě pohybují pod úrovní dvou procent, tento apetit ještě přiživují. Dobrým příkladem je množství prodaných bytů v novostavbách. Jen v Praze se jich za první čtvrtletí tohoto roku prodaly téměř dva tisíce. V meziročním srovnání to představuje nárůst o více než 40 %. To jsou určitě z pohledu developerů velice příznivá čísla.
Prodané byty v novostavbách (PRAHA)
ČTVRTLETÍ | 1Q/2021 | 4Q/2020 | 3Q/2020 | 2Q/2020 |
PRODANÝCH BYTŮ | 1930 | 1530 | 1224 | 802 |
ČTVRTLETÍ | 1Q/2020 | 4Q/2019 | 3Q/2019 | 2Q/2019 |
PRODANÝCH BYTŮ | 1354 | 1414 | 1392 | 1198 |
Ekorezidence Plzeňka nebo Parcely Slavík
Na tuzemském realitním trhu už uspěly desítky bytových projektů z dílny Ekospolu. Z těch nejnovějších můžeme zmínit třeba Ekorezidenci Plzeňka na pražském Smíchově. Osmipodlažní dům a v něm 45 bytových jednotek o dispozicích 1+kk až 4+kk. Vše v těch nejvyšších standardech. Balkony, terasy, garáže a pochopitelně kompletní občanská vybavenost v nejbližším okolí. Pak jsou tu také Parcely Slavík. Konkrétně 27 stavebních parcel (466 – 796 m2) v pražských Kbelích, které jsou vhodné pro vybudování rodinných domů. Jsou kompletně „zasíťovány“ a připraveny pro nové majitele. Připomenout bychom mohli i velice úspěšné Michelské Zahrady, projekty EKOCITY Hostivař a EKOCITY Uhříněves, ale i řadu dalších.
Ceny stále rostou
Doprovodným jevem nebývalého zájmu o rezidenční nemovitosti jsou bohužel i stoupající ceny. Ty v některých lokalitách jen během pandemie vzrostly až o třetinu. Většinou šlo však v porovnání s loňskem spíše o jednotky procent. I mírný nárůst však znamená, že je u nás bydlení drahé jako nikdy v minulosti. V souvislosti s tím nelze než zopakovat názor, kterým se netají pouze šéf Ekospolu pan Korec, ale který je společný většině lidí z oboru. Jde o katastrofální stav zdejší byrokracie. Nefunkční povolování staveb a také zastaralé územní plánování, kterým se úředníci a politici řídí téměř napříč celou republikou. To jsou podle názoru valné většiny stavařů ty nejzásadnější věci, které komplikují novou výstavbu a výrazným způsobem zvedají ceny, čímž snižují dostupnost bydlení v České republice.
Co myslíte, dočkáme se letos konečně novely stavebního zákona, o jejíž finální podobě se vedou spory už více než rok?