Jak na podnikání sehnat potřebné peníze – Několik tipů pro začínající živnostníky

Jak na podnikání sehnat dostatečné prostředky v situaci, kdy s ním teprve začínáte, je problém, který zkrátka musíte vyřešit, jinak se nepohnete z místa. V podobné situaci se každoročně ocitá celá řada lidí, kteří se chtějí osamostatnit a vybudovat svou firmu. Čím dál častěji se jedná i o lidi starší, kteří mají pár let do penze a pokoušejí se rozjet vlastní byznys. Nemáte-li žádné úspory a není-li schopna či ochotna vypomoci ani širší rodina, pak máte na vybranou ještě z několika následujících možností.

 

Jak na podnikání? Zkuste si půjčit v bance!

Vcelku běžným způsobem, kterým si lze opatřit finance potřebné pro rozjezd živnosti, jsou bankovní půjčky pro začínající podnikatele. Je však nutné předložit některé dokumenty, na základě kterých vám bankéř doporučí konkrétní typ úvěru, případně stanoví individuální parametry, které bude vaše smlouva obsahovat. Co budete bezpochyby potřebovat?

  1. Podnikatelský záměr a nějakou finanční rozvahu.
  2. Potvrzení o bezdlužnosti (např. od Správy soc. zabezpečení a zdravotní pojišťovny)
  3. Něco do zástavy nebo solventního ručitele.

 

Do podnikání můžete zapojit též společníka

Jste v situaci, kdy sice nemáte peníze, ale váš nápad se zalíbí někomu z okruhu vašich známých a za připsání podílu na firmě, je ochoten finance potřebné k rozjezdu byznysu poskytnout? Snažte se vždy, aby podíl, který společníkovi nabídnete, už na první pohled nepřevyšoval hodnotu vložených peněz. Je ale pravda, že na počátku je to většinou dost těžké odhadnout. Nikdy však neprodávejte více než 49 % společnosti, abyste si nad ní podržel kontrolu.

 

Jeden investor nebo crowfunding?

Další možností, jak v začátcích sehnat finance, je vstup jednoho či více investorů. Samozřejmě i zde vás to bude něco stát, ale zpravidla nepřijdete o část společnosti jako v případě byznysu se společníkem. Investor chce samozřejmě také vydělat, ale většinou neusiluje o podíl ve firmě a spokojí se s tím, když dostane zpět svůj vklad a k němu patřičné úroky. V případě tzv. crowfundingu se snažíte získat peníze od většího počtu menších investorů, kterým představíte svůj projekt, a ti vám peníze poskytnou pouze tehdy, pokud je váš nápad opravdu zaujme.

 

Vyzkoušet můžete i některý z dotačních programů

Začínajícím podnikatelům, ale i těm zkušenějším, je k dispozici též celá řada dotačních programů a někdy stačí jen projevit trochu víc iniciativy a zjistit si, zda by se některý z nich nemohl stát zdrojem potřebných financí i pro vaši novou společnost. Peníze jsou poskytovány jak ze státního rozpočtu, tak i ze zdrojů EU a nejlepší informace získáte zpravidla od Ministerstva průmyslu a obchodu, případně na Ministerstvu pro místní rozvoj.

Renata Slaná