Dámská noční košile s krátkým rukávem by měla mít ve vašem šatníku své pevné místo. Oceníte ji zejména v letních měsících!

Dámská noční košile s krátkým rukávem patří k nejoblíbenějším typům prádla určeného k spánku nebo večernímu odpočinku. Snad každá žena má dnes ve svém šatníku alespoň dva nebo tři kousky tohoto oblečení a jistě dobře ví proč. Vy snad trávíte noci výhradně v pyžamu nebo spíte jen v košilkách s dlouhým rukávem? Vážně? A není to škoda? Zejména v létě by vám pohodlná a lehká košile, která nezakrývá celé paže, určitě přišla vhod. Pokud o jejím pořízení alespoň uvažujete, můžete se spolu s námi podívat, co je v našich obchodech běžně k mání. Zaměříme se přitom nejenom na střih a celkový estetický dojem, kterým na vás prádlo dokáže zapůsobit, ale všimneme si rovněž materiálu. Vhodně zvolený materiál má totiž obvykle rozhodující vliv na to, zda se budete cítit pohodlně či nikoliv. Trochu vám s výběrem poradíme. 

Dámská noční košile s krátkým rukávem

Vhodně zvolené noční prádlo je pro váš spánek velmi důležité. Jde přitom nejen o střih, ale samozřejmě také o kvalitní a příjemný materiál, který vám umožní plnohodnotný odpočinek. Je pravda, že každá žena se může cítit lépe v něčem jiném, na tom není nic zvláštního. Možností, v čem večer do postele, je hodně. Jedna žena dá přednost bavlně, zatímco další si potrpí na satén. Některé ženy spí většinou v pyžamu, další nedají dopustit na klasické noční košile. Zřejmě však nenajdete mnoho dam a dívek, které si nikdy neoblékly noční košili s krátkým rukávem. Takové prádlo, obzvláště je-li vyrobeno z kvalitní bavlny, je zpravidla velice pohodlné a vzdušné. To jsou vlastnosti, které oceníte především v létě. Teploty se i v noci nezřídka pohybují okolo 20°C, což mnohým z nás brání usnout. Jistě uznáte, že v podobných chvílích není nad lehký a prodyšný úbor. 

Jaký zvolit střih?

V první řadě bychom asi měli uklidnit všechny ženy kypřejších tvarů. Noční košilky rozhodně nejsou určeny pouze pro štíhlé dámy. Toto prádlo je samozřejmě vyráběno nejen v rozmanitých variantách, ale zpravidla také ve všech myslitelných velikostech. Máte-li postavu Věstonické venuše, možná lehkou noční košili oceníte dokonce víc než žena hubená. Budete se v ní pravděpodobně cítit komfortněji než v klasickém pyžamu. Nyní vám nabídneme pár tipů, které se týkají toho, jaký střih lze zvolit.

  1. Díky delším košilím s rozparkem mohou i silnější nohy působit štíhlejším dojmem.
 • Kratší úbory jsou vhodné pro dámy se štíhlýma nohama a pevnějším pozadím.
 • Kulatý výstřih většinou vypadá elegantně.
 • Krátký rukáv dodá na lehkosti a uleví v horkém počasí.
 • Výstřih ve tvaru V umožní vyniknout bujnějšímu poprsí.

Výběru materiálu věnujte zvláštní pozornost!

Chcete spát v pyžamu, v trenýrkách a obyčejném tričku nebo je vám nejlépe v noční košili? Ať už si zvolíte jakýkoliv úbor, nikdy by vám nemělo být lhostejné, z čeho je vyroben. Každý materiál má poněkud odlišné vlastnosti a co vyhovuje jedné, může být další ženě nepříjemné. Abychom vám situaci trochu usnadnili, a to zejména těm z vás, které nemají s výběrem prádla prozatím větší zkušenosti, připravili jsme zevrubný popis materiálů, z nichž se dnes noční košile vyrábějí nejčastěji.

 • BAVLNA – prádlo je velmi příjemné na dotek a dokáže absorbovat velké množství vlhkosti. Jde o nejpoužívanější materiál, se kterým se můžete setkat a v němž se naprostá většina lidí cítí pohodlně.
 • HEDVÁBÍ – dámské prádlo z tohoto materiálu je považováno za exkluzivní zboží a proto není divu, že je obvykle dosti drahé. Je skutečně velmi jemné a na omak hebké. Hedvábí bylo vždy symbolem luxusu a platí to i dnes.
 • SATÉN – dodává ženám na eleganci. Je na dotek hebký a chladivý. Leskne se a je neocenitelný v horkých letních nocích. Podobně jako hedvábí je také satén považován za symbol luxusu.
 • VISKÓZA – někdy je označována jako tzv. umělé hedvábí. Je to příjemný, nemačkavý a chladivý materiál, který není nutné žehlit. V porovnání s klasickým hedvábím je výrazně levnější.
 • MODAL- je na dotek příjemný a absorbuje dokonce až o polovinu více vlhkosti než klasická bavlna. Zajímavé je, že ani častým praním neztrácí původní barvu.

Kvalita bambusových vláken

Pro výrobu prádla lze dnes využít i takové materiály, jako je bambusové vlákno. Noční košile s obsahem tohoto vlákna jsou až překvapivě pohodlné a jemné. Křivkám ženského těla se velmi dobře přizpůsobí. Obzvláště zajímavý je fakt, že prádlo s bambusovými vlákny má skvělé antibakteriální vlastnosti. Dokáže totiž zneškodnit téměř tři čtvrtiny škodlivých bakterií. S tím souvisí také jeho odolnost proti pachům, které do sebe běžná pyžama a košilky obvykle postupně nasají. Když je teplo, prádlo s obsahem bambusového vlákna například v porovnání s tolik oblíbenou bavlnou zvládne udržet vaše tělo zhruba o 2°C chladnější. To jistě není k zahození. Má-li taková noční košile navíc ještě krátký rukáv, bude odpočinek o to příjemnější. 

Bavlna nebo satén?

Při výběru nočního prádla musí být rozhodujícím kritériem vaše pohodlí. Ať už si zvolíte klasické pyžamo nebo dáte přednost nějaké košilce, střih stejně jako materiál by vám měly co nejvíce vyhovovat. Musíte se cítit příjemně a uvolněně. Jedině tak máte šanci, že se ráno budete probouzet svěží a odpočaté.

Líbilo by se vám saténové pyžamo nebo nedáte dopustit na bavlněnou noční košili?

Renata Slaná