Místo pro vás a místo pro váš vůz? Parkování terminál 2

Podle statistických šetření zvolí jako dopravní prostředek k letišti vlastní automobil osm z deseti lidí. Ano, současný člověk je homo motoricus, auto považuje za samozřejmost a sáhne po něm, respektive nastoupí do něj i tehdy, když ví, že za své pohodlí bude muset platit. A nejde zdaleka jenom o peníze: doprava motorovým vozidlem obnáší celou řadu obtíží technického a logistického charakteru. V případě jízdy k letištnímu terminálu se dostává do popředí jedna z nich: kde auto zaparkovat?

Může být nejlepší parkování nejlevnější? 

Pomineme-li málo pravděpodobnou situaci, že má někdo v blízkosti letiště příbuzné či známe, u nichž si může auto nechat a kteří ho na letiště dopraví, nabízejí se de facto pouze dvě možnosti: nechat auto přímo v prostorách letiště nebo na nějakém přilehlém letišti v jeho blízkosti. Nejlogičtější by bylo vystupovat z auta hned u příchodu k terminálům. Proč tedy vůbec existují alternativní parkování v blízkosti letišť a jaké jsou jejich výhody? 

Největší výhodou je obrovský potenciál peněžní úspory. Poplatky za parkování, které se platí za alternativní parkovací místa v blízkosti letišť, jsou mnohem nižší než tarify za „oficiální“ parkovací zařízení od provozovatelů letišť. Na víkendovém výletu se tak dá snadno ušetřit pár stovek až tisícovek. Dalším plusovým bodem je „všestranná bezstarostná služba“ provozovatelů alternativních parkovišť, se kterou můžete vyrazit na dovolenou nebo služební cestu velmi uvolněně.  Kdo někdy tlačil plně naložený vozík se zavazadly z nějakého vzdálenějšího dlouhodobého parkoviště, rád využívá kyvadlovou nebo individuální přepravu poskytovanou provozovateli parkovišť. Je to regulérní podnikání v oblasti služeb, takže jejich vozy jsou samozřejmě vybaveny dětskými autosedačkami. K ocenění je i další servis: údržba vozidla, fyzická ostraha doplněná kamerovým systémem, pojištění  a zaměstnanci k dispozici dvacet čtyři hodin denně. 

Při rezervaci buďte online

Místo na parkovišti u letiště si musíte vždy rezervovat předem – nejlépe online. Důvody jsou dva: Při online rezervaci nedochází k nedorozuměním a rezervace je obratem potvrzena e-mailem. Při telefonické rezervaci můžete zastihnout pouze řidiče, který momentálně nemůže přijímat rezervace.

Nejdůležitějším důvodem pro rezervaci předem je dostupnost: Vzhledem k obrovskému potenciálu úspor je mnoho alternativních parkovacích míst plně obsazeno, zejména v létě je na velkých letištích obsazenost během prázdnin téměř konstantně na 100 procent. A to platí i teď, kdy se letectví vzpamatovává po pandemii. V kontextu České republiky má největší poptávku po parkování terminál 2 ruzyňského letiště, který je využíván pro lety v schengenském prostoru. Včasnou rezervací si vždy zajistíte své parkovací místo.

Magická hranice šesti hodin

Neparkovat přímo na letišti má smysl i pro obchodní cestující a další osoby, které létají “pracovně”.  Obzvlášť vhodné pro plně vytíženého pasažéra je tzv. parkování s obsluhou – tedy  předání vozidla přímo na letišti. O  auto se postará personál a dopraví ho, kam je potřeba,  Společnosti jsou samozřejmě také rády, když výrazně ušetří. Firemní zákazníci mohou také využít speciální podmínky a měsíční hromadné vyúčtování. 

Když se vše důkladně propočítá, jasně vychází , že cenově výhodnější je parkovat dál od letiště pro každého, kdo se zdrží více než šest hodin. Pro krátkodobě parkující, kteří pouze vyzvedávají přátele, rodinu nebo obchodní partnery a potřebují parkovací místo na hodinu až dvě, se doporučuje  zůstat v blízkosti letiště. Platí se za to jen velmi málo. 

Jak často létáte a jaké parkování u letiště se vám nejvíc osvědčilo?  Kolik jste ochotni utratit za stání svého vozu?

Renata Slaná