Silikon – na prsa je tím nejlepším materiálem

Vznik elektronických médií zrychlil šíření informací ve veřejném prostoru mnohonásobně. Téměř neomezená svoboda slova umožňuje, že se může vyjádřit kdokoli k čemukoli a nemusí svůj názor podkládat bůhvíjak pevnými argumenty. To představuje živnou půdu pro kritiky a notorické pochybovače, kterým dělá dobře vnášet zmatek do lidských myslí. Dokonce i novináři z povolání v honbě za senzacemi popřávají sluchu různým zaručeným, i když neověřeným informacím a rezignují tak na novinářskou etiku. Můžeme se dočíst o komplotu farmaceutických firem, které tají škodlivost léků snižujících vysoký cholesterol, nebo o údajné karcinogenitě kyseliny citronové nebo papírových sáčků na čaj. Čas od času přijde na přetřes silikon. Prsa sice vylepší, ale… ale je škodlivý, nebo ne?

Silikon a prsa – co se říká

Drtivá většina lidí si užívá výdobytků moderní vědy a techniky, aniž by věděla, na jakém principu fungují. Mezery ve vzdělání se dají odpustit, horší vlastností lidí je schopnost suverénně se vyjadřovat k věcem, o nichž toho moc nevědí, a plést ostatním hlavu různými polopravdami a dezinformacemi, často na základě výjimečné nebo špatně vyložené zprávy. Jak je to tedy se silikonem? Cestují implantáty poprsím? Praskají? Způsobují nemoci?

 

Doba plastová, doba silikonová

Silikon zažívá v posledních desetiletích boom; používá se v různých odvětvích – kromě zdravotnictví namátkou jmenujme kuchyňské nádobí, kosmetické přípravky, pasty pro počítačový průmysl, koupací čepice nebo vysoce tepelně odolné tmely a laky. dokonce může být i aditivem v některých potravinách. Z uvedeného výčtu je zřejmé, že jednotlivé “silikony” se od sebe velmi liší. To se projevuje i v silikonových medicínských pomůckách, jako jsou umělé náhrady kloubů nebo oční čočky. Samotné implantáty jsou vyráběny také kombinací různých typů silikonu – pružné silikonové pouzdro bývá vyplněno gelem.

Cesta k objevu dnes oblíbeného materiálu byla trnitá a chvíli trvalo, než bylo dosaženo optimálního tvaru, složení a textury povrchu implantátu, který ženské tělo dokonale přijme. V období hledání správné cesty mohlo docházet k případům, kdy implantát tzv. nesedl nebo představoval problém např. v těhotenství. Navíc, jako každá nová věc, musel čelit nařčení ze škodlivosti. Dlouholetý výzkum ale nepotvrdil žádnou spojitost mezi implantáty a jakýmkoliv onemocněním. Dnes už naopak vědci vědí, že silikon má jako jeden z mála plastů tu vlastnost, že je zcela inertní, nereaguje s lidským tělem ani s žádnými jinými materiály a z tohoto hlediska je jedním z nejbezpečnějších.

 

Poučení z krizového vývoje

Pověst silikonu utrpěla nejvíce v roce 2011, kdy vyšlo najevo, že francouzská společnost PIP vyráběla a distribuovala na kliniky implantáty s průmyslovým silikonem. Obal praskal, což způsobovalo vytékání výplně, která nebyla zdravotně zcela nezávadná. Budiž řečeno jednoznačně, na vině byl lidský faktor, konkrétně hrabivost, Firma totiž tímto způsobem ušetřila zřejmě kolem miliardy eur ročně. Respektive si myslela, že ušetří, ale v konečném výsledku jí čekaly žaloby a nekonečné soudní řízení, žádosti o kompenzace a absolutní ztráta renomé. Paradoxně díky tomuto skandálu jsou jsou na všech seriózních klinikách plastické chirurgie implantáty zcela nezávadné, jejich výběru a kontrole je věnována mimořádná pozornost. Je věcí prestiže klinik i firem nedopustit, aby se něco podobného byť jen v náznaku opakovalo.

 

Důvěřovat ověřenému

Nedůvěra k různým hurá vynálezům je zdravá. Jistá míra obezřetnosti je na místě. Silikon je však časem a výzkumy ověřený materiál, který má výsledky. Odmítat ho znamená být brzdou pokroku.

Podle jakých informací si utváříte názor na nejnovější vědecké a technické vymoženosti? Které látky jsou podle vás pro lidský organismus škodlivé? Co byste si do těla nechali voperovat?

Renata Slaná