Zahradní nářadí – jak vybrat to správné?

Součástí každé zahrady je, nebo by alespoň měla být kolekce zahradního nářadí. Někdo využívá staré zahradní nářadí po svých předcích a nedá na něj dopustit. Někdo naopak pravidelně pořizuje moderní nářadí, které vyniká svojí trvanlivostí, praktičností a často také lehkostí a skvělým moderním designem. Pojďme se vydat do zahrad nebo na chaty a chalupy, kde se to bez praktického nářadí k zahradničení zkrátka neobejde.

Podle čeho vybírat zahradní nářadí?

Při výběru toho správného zahradního nářadí existuje několik možnosti, co se týče volby materiálu a také praktičnosti využití. Každému sedí něco jiného takzvaně “do ruky”. Proto všechny jednotlivé kousky nářadí doporučujeme vyzkoušet a osahat si je. Poté je nejjednodušší využít některý z e-shopů, kde z pohodlí domova vytvoříte na vybrané nářadí on-line objednávku s doručením až domů.

Výhodné sety

Pokud potřebujete více nářadí a chcete ušetřit, najděte si v nabídce sety nářadí. Nářadí má podobný design, stejný styl, a je podle druhů nápaditě kombinováno do různých  praktickych setů. Jejich nezanedbatelnou výhodou je i nižší cena. Nákup jednotlivých kusu nářadí by zatížil vasi peněženku daleko více.

Nářadí extra pro ženy?

Někoho to možná trochu udivi. Vždyť nářadí je přece na práci a ne pro parádu. Jsou ale lidé, kteří si to nemyslí. A nebo mají prostě smysl pro recesi. Vznikly tak sady drobného nářadí speciálně například v růžové barvě. A pokud má růžovou mezi svými oblíbenými barvami i některý z mužů, jistě jej tato extravagantní sada osloví.

Univerzální nářadí? 

Ano, univerzální nářadí dokáže ušetřit spoustu peněz. Co máme konkrétně na mysli? Například univerzální násady, na které můžete podle aktuální potřeby nasadit, co zrovna potřebujete k práci. Na univerzální násadu lze napojit například:

  • hrábě
  • motyku
  • kypřič
  • koště 
  • kultivátor

Na tyto univerzální tyče lze také připojit speciální nástavce, které dokážou násadu změnit na trhač ovoce nebo na pilu.

Tip!

Po každé práci na zahradě je vždy nejlepší jakékoliv nářadí uklidit do úložného prostoru. Vždy je také důležité nářadí pečlivě očistit od hlíny, bláta a vody. Výrazně tak bude prodloužena jeho nejvyšší kvalita a prodlouží se životnost. Například zničené a tupé zahradnické nůžky následkem špatného zacházení, vás mohou opravdu potrápit

To se týká i různých hadic na vodu, konví, sudů a přepravek. Jakékoliv nádoby radíme při velkých mrazech vypouštět, zmrzlá voda by mohla způsobit jejich popraskání a kompletní zničení.

Vybírejte kvalitu!

U zahradního nářadí platí tato rada dvojnásobně! Nekvalitní nářadí může udělat více škody, než užitku. Tupé nůžky, zlomené topůrko od motyky a nebo ulomené bodce od vidlí nepotěší nikoho. Doporučujeme si vždy připlatit za kvalitu. Dražší nářadí také většinou lépe sedne do ruky, je lehčí a o lepším designu ani nemluvíme…

Dbejte i na bezpečnost

Některé druhy nářadí s ostrými hroty nebo ostřím mohou být potenciálním nebezpečím pro děti, které obývají zahradu nebo prostor, kde se nářadí nachází. Dbejte proto na jejich bezpečné uložení ideálně pod zámkem, aby nehrozilo, že je děti objeví a manipulací s nimi se zraní.

A jaké nářadí preferujete vy? Máte svoji oblíbenou značku a nářadí od jiného výrobce nemá šanci? Napište nám, jestli jste mezi starým nářadím po babičce našli nějaký skvost, o kterém nakonec ani nikdo netušil, na co jej v minulosti používali? Těšíme se na vaše zajímavé komentáře!

Renata Slaná