Nejlevnější parkování u letiště Praha – chystáte se letadlem do ciziny a nevíte, kde zaparkovat vůz?

Kde najít nejlevnější parkování u letiště Praha? Chystáte se vyrazit za odpočinkem do zahraničí a máte v úmyslu cestovat letadlem? Vaším výchozím bodem bude s největší pravděpodobností mezinárodní letiště Praha v Ruzyni, které už řadu let nese jméno prvního prezidenta ČR Václava Havla. Současná doba plná protiepidemických opatření sice cestování příliš nenahrává, ale vše jednou skončí a na nějakou zahraniční dovolenou se dříve či později vydáte. A stejně jako většina našich spoluobčanů nejspíš k cestě na letiště použijete vlastní automobil. Budete pryč týden nebo dva? Auto musíte logicky někde zaparkovat a někdo by na něj měl také po dobu vaší dovolené dohlédnout. Kde vašeho „plechového miláčka“ zanechat, aby byl v bezpečí a aby vás to příliš nestálo?

 

Jak najít nejlevnější parkování u letiště?

Jak najít co nejlevnější a zároveň co nejbezpečnější parkování pro váš vůz po dobu dovolené nebo jiné zahraniční cesty? Podobnou otázku si v „normálních“ časech určitě nekladete sami. Češi totiž létají do ciziny v hojném počtu a čím dál častěji „na vlastní pěst“. A protože značná část z nich volí k dopravě na letiště vlastní automobil, je rozumné parkování jednou z věcí, které je třeba vyřešit. Existuje celá řada možností, jak se s tímto problémem vypořádat. Parkováním na ulici počínaje, přes vzdálenější, mnohdy neoficiální parkoviště bez zvláštních doprovodných služeb, až po taková místa, která jsou letištní ploše nadohled a kde se vám o vůz dokonale postarají.

 

Proč se na letiště vydat vlastním vozem?

Pokud žijete v Praze, můžete samozřejmě k dopravě na letiště zvolit MHD. Přes určité zlepšení oproti nedávné minulosti, je to sice stále vcelku komplikovaná cesta, ale budiž. Určitě to však nebude příliš pohodlné a to obzvláště v případě, kdy máte spoustu zavazadel. Jakési „nouzové“ řešení to ale jistě je. Nabízí se také využití taxi. To může být rovněž celkem schůdné, budete-li mít ovšem štěstí a nenarazíte na dobráka, který vás hned na úvod dovolené zkasíruje o nějakou astronomickou sumu. Prostředí taxislužby je totiž v našem hlavním městě stále dosti divoké. Jestliže jste obyvateli Prahy, máte to určitě o něco jednodušší. Pokud však musíte do naší metropole dorazit například z Pardubického kraje, z Vysočiny nebo z nějakého ještě vzdálenějšího místa republiky, je cestování vlastním autem zřejmě tou nejrozumnější volbou.

 

Kam s ním?

Jestliže dáte nakonec přednost vlastnímu autu, což je především s ohledem na pohodlí celkem pochopitelné, budete nuceni vyřešit problém parkování. Tím se vracíme k několika možnostem, které máte k dispozici. Kde můžete svůj vůz zanechat?

 • NA ULICI – jsou pochopitelně ulice (a to dokonce i v Praze), kde je ještě možné nechat stát auto jenom tak, bez jakéhokoliv poplatku. Nějakou takovou určitě najdete i v přijatelné vzdálenosti od letiště. Je to sice nejlevnější, ale dovolenou si asi moc neužijete. Skutečně se chcete několikrát denně zaobírat otázkou, jestli je váš vůz v pořádku a je stále na svém místě nebo zda se už stal snadným terčem vandalů nebo rovnou zlodějů?
 • SOUKROMÁ STÁNÍ – v dostupné vzdálenosti od letiště Václava Havla vyrostla v posledních letech celá řada soukromých parkovacích ploch. Některé jsou provozovány legálně, jiné v podstatě načerno. Ceny jsou sice většinou podobné jako u oficiálních firem, ale kvalita služeb je všelijaká. Někdy je vše v naprostém pořádku, jindy si zaparkováním na takovém místě ještě přiděláte starosti. Ale třeba budete mít štěstí. Volba je každopádně na vás.
 • OFICIÁLNÍ PARKOVIŠTĚ – několik parkovacích domů přímo v areálu letiště provozuje přímo Letiště Praha. Další regulérní parkoviště pak najdete poblíž (2-5 minut jízdy). Je jich samozřejmě více. Stačí si vybrat třeba na základě referencí nebo podle toho, jaké služby jsou na webech konkrétních provozovatelů nabízeny. Jde takřka bez výjimky o profesionály, kteří se o auto po dobu vaší nepřítomnosti kvalitně postarají. Poměr cena/výkon je zpravidla odpovídající.

 

Co se vám vyplatí

Pokud si budete chtít na dovolené opravdu odpočinout, raději rovnou zapomeňte na první z možností, kterou jsme vám nabídli k úvaze. Parkování na ulici rozhodně není nejlepší volbou a nebudete-li mít mimořádné štěstí, určitě se vám takové rozhodnutí nevyplatí. „Zadarmo“ by to totiž rozhodně být nemuselo. Druhá z cest je určitě schůdnější a lze o ní uvažovat. Chcete-li však skutečně kvalitní servis, díky kterému za rozumné peníze získáte pocit, že je o váš vůz dobře postaráno, zvolte třetí z možností. Nejde přitom jen o samotné místo k parkování. Zběžnou prohlídkou webových stránek většiny firem, které se této činnosti věnují, zjistíte, že vám jsou obvykle schopny nabídnout mnohem víc. Co vám některé z nich dokáží poskytnout?

 1. Zastřešené stání.
 2. Možnost online rezervace.
 3. Nepřetržitou fyzickou ostrahu.
 4. Střežení kamerovým systémem.
 5. Umytí auta.
 6. Možnost platby kartou.
 7. Pojištění.
 8. Dopravu k terminálu.

 

Za pár stovek korun máte klid

Ať už budete vyrážet na dovolenou nebo třeba na zahraniční služební cestu, nezapomeňte své auto zaparkovat na takovém místě, abyste svého rozhodnutí později nelitovali. Jestli nechcete neustále myslet na to, v jakém stavu svého „plechového miláčka“ po návratu najdete, případně zda vůbec, sáhněte raději do peněženky pro několik stokorun a zaplaťte si služby zkušených profesionálů!

Jaké máte s placeným parkováním zkušenosti? Byli jste vždy spokojeni nebo nebyly služby pokaždé stoprocentní? 

Renata Slaná