Pronájem bytu v Liberci může být letos dražší – činže v rámci kraje stouply v průměru o 6 %

Za pronájem bytu v Liberci si budete muset pravděpodobně opět připlatit. Nejde sice o nic dramatického, ale faktem je, že se zde průměrná činže meziročně zvedla. Stoupla cca o 6 % a dosahuje zhruba 170 Kč za metr čtvereční. Řeč je ovšem o celém Libereckém kraji. Přímo v Liberci jsou činže bohužel ještě o trochu vyšší. I přesto však stále nedosahují ani celorepublikového průměru. Krom toho, severočeská metropole má své kouzlo a pár korun navíc vám za život v tomto městě určitě stojí, uvidíte. Jaké byty jsou zde k mání? A na co si dát při hledání pronájmu pozor?

 

Pronájem bytu je na severu Čech opět dražší

Ekonomické problémy způsobené protipandemickými restrikcemi se v České republice dotkly už přinejmenším stovek tisíc lidí. S ohledem na tuto skutečnost by se dal očekávat pokles cen bytů a domů a potažmo i nájemného. Omyl! Tržní ceny nemovitostí i nadále rostou! A průměrný nájem v ČR? Ten se sice skutečně nepatrně snížil (klesl o 0,8 %), ale tento zanedbatelný pohyb směrem dolů je dán téměř výhradně propadem činží v našem hlavním městě (6,5 %). Praha je z velké části závislá na masivním turistickém ruchu, který zde živí desítky tisíc lidí. Mnozí z nich zahraničním návštěvníkům krátkodobě pronajímají své byty. Turistů však v posledních měsících přijelo naprosté minimum a na pražském realitním trhu se náhle objevily tisíce volných nemovitostí. Činže ve městě proto poprvé po mnoha letech trochu poklesly. Ve většině dalších lokalit naší země však přinejlepším stagnovaly, nebo, jako v případě Libereckého kraje, opět stouply. Pronájem bytu bude tedy na Liberecku letos pro většinu zájemců zřejmě zase o něco nákladnější.

 

Průměrný nájem ve vybraných krajích (4. čtvrtletí 2020)

KRAJ ZA METR ČTVEREČNÍ MEZIROČNÍ ZMĚNA
PRAHA 273 Kč -6,5 %
STŘEDOČESKÝ 206 Kč 1,5 %
PLZEŇSKÝ 185 Kč 1,1 %
LIBERECKÝ 170 Kč 6,2 %
ÚSTECKÝ 144 Kč 0,7 %
PARDUBICKÝ 180 Kč 9,1 %
OLOMOUCKÝ 177 Kč -2,2 %
JIHOMORAVSKÝ 231 Kč 3,1 %
PRŮMĚR ČR 245 Kč -0,8 %

 

Liberec a jeho lákadla

Hledáte jako řada dalších lidí bydlení v Liberci? Není divu. Galerie, muzea, kina a divadla, kulturní nebo zábavní centra, restaurace, kavárny, kluby a diskotéky. Množství prvotřídních sportovišť, zoologická zahrada a také vůbec nejstarší botanická zahrada v republice. To je jen zevrubný výčet lákadel, kterými stotisícový Liberec vábí jak příležitostné návštěvníky, tak nové obyvatele. Důvod pro stěhování máte jistě závažnější než pouze ten, že se vám v Liberci jednoduše líbí. Přesto je téměř jisté, že vám některá z výše uvedených věcí dříve či později zpříjemní život. Nejprve však musíte sehnat takový nájemní byt, který vám bude vyhovovat jak po finanční stránce, tak svou velikostí. Jak na to?

Navštivte některý z internetových realitních portálů a určitě si vyberete! Je to jednoznačně nejjednodušší cesta k nalezení bytu!

 

Čeká na vás téměř 150 volných bytů!

V Liberci je v současnosti nabízeno takřka 150 nájemních bytů a je tedy více než pravděpodobné, že mezi nimi najde takový, který vám padne do oka. Dáváte-li přednost starší zástavbě, určitě si vyberete některý z mnoha rekonstruovaných bytů třeba na Starém Městě. Bydlení lze sehnat také v klasických panelových domech a k dispozici je rovněž několik novostaveb. Najít lze téměř vše. Od garsonek, přes nejžádanější dispozice 2+kk a 2+1, až po rozlehlé mezonety. Na obecní byt, kterých ve městě brzy pár přibude, sice jako nově příchozí asi nedosáhnete, ale tím se nenechte odradit. Střechu nad hlavou lze v Liberci nalézt už od šesti tisíc korun měsíčně.

 

Liberec – výběr z inzerce (01/2021)

Dispozice Podlahová plocha Detaily Nájemné
1+kk 28 m2 Staré Město – 1.p. – po rekonstrukci 7 500 Kč
2+kk 45 m2 Staré Město – 4.p. – po rekonstrukci 10 900 Kč
2+1 67 m2 Františkov – 7.p. – po rek., lodžie 12 000 Kč
3+kk 73 m2 Perštýn – 5.p. – terasa 17 000 Kč
4+kk 150 m2 Nové Město – zaříz.mezonet -3.+4. p. 20 000 Kč

Smlouvu si důkladně přečtěte, vyplatí se to!

Nějaký pronájem se vám dříve či později určitě podaří najít. O tom není pochyb. Abyste se však v budoucnu nedočkali nějakého nepříjemného překvapení, nejprve si pečlivě prostudujte smlouvu, kterou při přebírání bytu dostanete k podpisu. Zkontrolujte si datum, od kterého můžete nemovitost užívat, výši činže a také množství služeb, které vám majitel bude zajišťovat a to včetně jejich ceny. Nezapomeňte na podmínky, za kterých můžete dostat z bytu výpověď a ověřte si rovněž výši případné smluvní pokuty, která vám bude hrozit při nedodržení některých vašich povinností. Důležité je také to, aby byl v dodatku smlouvy podrobně zaznamenán stav bytu i veškerého vybavení. Pokud si nejste jisti, co všechno je třeba si ohlídat, přizvěte na pomoc někoho zkušenějšího. Kamaráda nebo kolegu z práce, který vás na případné nedostatky ve smlouvě upozorní. Může se vám to jedině vyplatit!

Jaký je váš finanční limit? Chcete se s nájemným vejít do deseti tisíc měsíčně nebo si můžete dovolit platit víc?

Renata Slaná