Nové byty v Praze jsou meziročně dražší zhruba o 5,5 %. Kdy se cenový růst zastaví?

Proč jsou nové byty v Praze stále dražší a dražší? Co žene jejich ceny směrem vzhůru? A je na dohled cokoliv, co by mohlo tento trend výrazněji přibrzdit nebo snad dokonce zcela zvrátit? Podobné otázky si zcela jistě kladou mnozí z nás. Obzvláště pak ti, kdo nutně potřebují bydlet a samozřejmě také lidé, kteří do novostavby v naší metropoli hodlají investovat. Svižné tempo zdražování rezidenčních nemovitostí nás provází už déle než celou dekádu a nenajdete snad nikoho, kdo by nad vysokými cenami domů a bytů alespoň občas nezakroutil hlavou. Rádi byste si v Praze také pořídili nový byt? A chcete vědět, zda to má smysl i za současných podmínek? Tak se pojďte spolu s námi podívat, jaká je v našem hlavním městě situace. Pokusíme se také zjistit, jaké jsou cenové predikce pro nejbližší roky. Třeba je přece jen na obzoru něco, co může neustálé zdražování konečně zastavit. Uvidíme.

 

Zájem o nové byty v Praze nepolevuje

Koronavirová krize se s největší pravděpodobností chýlí ke konci. Útlum realitního trhu a s ním spojený cenový pokles, který ještě donedávna mnozí z odborníků předpovídali, se ale v žádném případě nekoná. Nové byty jsou dražší a poptávka po novostavbách v naší metropoli, ale i jinde v republice, rozhodně nepolevuje. Jen v Praze se do konce letošního března meziročně prodalo cca o 40 % novostaveb více. Abychom byli konkrétní, jde o 1930 bytových jednotek. Prodeje přitom rostou navzdory stále vyšším cenám, které jen v našem hlavním městě oproti loňsku stouply více než o 5 %. Krize? Nezdá se! Alespoň prozatím. Spíše to vypadá, že se řada lidí snaží investovat svoje úspory v časech, které lze bez nadsázky označit za turbulentní. A do čeho jiného, než do vlastní nemovitosti, která je v našich krajích stále považována za sázku na jistotu?

Prodej novostaveb v Praze

Čtvrtletí 1Q/2021 4Q/2020 3Q/2020 2Q/2020 1Q/2020
Prodané byty 1930 1527 1219 802 1353


Proč je bydlení stále dražší?

Zmínili jsme snahu některých spoluobčanů o bezpečné investování úspor do tuzemských a obzvláště pak pražských nemovitostí. Týká se to samozřejmě také cizinců, i když jejich apetit je ve srovnání s předešlými lety přece jen nižší. Tento „investiční“ typ poptávky bezesporu žene ceny vzhůru. Není však rozhodně jediným faktorem, který má na stále dražší bydlení vliv. Je tu rovněž nezanedbatelná skupina lidí, kteří kupují navzdory faktu, že dostatečnou hotovostí nedisponují. Někteří jednoduše potřebují bydlet a chtějí žít „ve vlastním“. Jiní se pak bez ohledu na nedostatek financí pokoušejí investovat podobně, jako ti, kdo mají našetřeno. Zkrátka proto, že věří, že se to i přes vysoké ceny stále ještě vyplatí. A kdo lidem bez vlastního kapitálu umožňuje nové byty kupovat? Jsou to banky a jejich hypoteční úvěry, které jsou díky aktuálně nízkým úrokům poměrně výhodné. Dokud nebývalý zájem kupujících výrazněji nepoleví, důvody ke zlevnění rezidenčních nemovitostí budeme hledat jen těžko.

 

Kde se činí developeři nejvíce?

Přestože je výstavba rezidenčních nemovitostí v České republice dlouhodobě poddimenzovaná, lze říci, že se v některých částech země situace pozvolna mění k lepšímu. Poslední dobou je skutečně realizováno o něco více developerských projektů než v minulých letech. Asi nepřekvapí, že názorným příkladem takové lokality, kde se objevuje více novostaveb, je zrovna Praha. Projekty, pod nimiž jsou podepsány renomované společnosti jako Ekospol, Trigema, Skanska, Finep a řada dalších, vyrůstají napříč metropolí. A které pražské čtvrti procházejí v souvislosti s výstavbou zřejmě největší proměnou? Kde najdete největší množství nově vybudovaných bytů? Nebývalý rozvoj provází Holešovice a také Smíchov, buduje se v Karlíně, na Žižkově nebo v Nuslích. Všude tam lze na nějaké novostavby celkem snadno narazit. A nejen tam.

 

K uspokojení poptávky je nutné zrychlit výstavbu

Přestože nových projektů přibývá, k uspokojení vysoké poptávky to zatím ani zdaleka stačit nemůže. A tak ceny rostou. Čeho je málo, to je bohužel drahé. Vysoké ceny přitom už dávno nejsou typické jen pro Prahu. V některých krajích nyní bydlení zdražuje rychleji než v našem hlavním městě. Není nejmenších pochyb o tom, že změnu k lepšímu v podobě nižších cen nemůže přinést nic jiného než podstatně rozsáhlejší výstavba, kterou je navíc nutné výrazně urychlit. Jak? Především zásadním ořezáním přebujelé byrokracie, která realizaci každého projektu mnohdy nesmyslně brzdí. Toho lze dosáhnout jedině zásadní změnou stavebního zákona. A k té po zdlouhavých odborných i politických diskuzích konečně došlo. Novela tohoto zákona byla před několika dny schválena poslaneckou sněmovnou. Nyní je třeba vyčkat, jakým způsobem bude fungovat v praxi.

 

Prodejní ceny novostaveb (1Q/2021)

Kraj Praha Královéhradecký Liberecký Jihočeský Jihomoravský
Za m2 (Kč) 112 233 98 546 86 084 70 929 70 817

 

Klesnou v dohledné době ceny?

Jestliže nový stavební zákon skutečně přinese kýžené ovoce v podobě významného zkrácení povolovacích procesů, můžeme se poměrně brzy dočkat mnoha nových developerských projektů určených k rezidenčnímu bydlení. Nelze však očekávat, že bude realitní trh novými byty zaplaven už za rok či za dva. Dlouhodobě zanedbávaný problém zpravidla nevyřešíte ze dne na den. Nový zákon je jen prvním, i když důležitým krokem na cestě k masivnější výstavbě. A doufejme, že i k příznivějším cenám. Levnějších bytů se s trochou štěstí můžeme dočkat v horizontu tří až pěti let. Ovšem pozor! Například právě Praha je natolik vyhledávanou destinací, že zde ceny nakonec vůbec klesnout nemusí. Mohlo by však dojít alespoň ke zpomalení, případně k zastavení jejich dlouholetého růstu.

Koupíte si byt v metropoli hned nebo zkusíte vyčkat, zda se vlivem nového stavebního zákona pohnou ceny bytů směrem dolů?

Renata Slaná