Nenechte se odradit nízkými teplotami a krátkými dny. I v zimě je důležité vyrazit s vaším miminkem ven! Pokud zrovna nepanují třeskuté mrazy a počasí není extrémně nevídané, směle do toho! Jak dítě na pobyt v chladnějších podmínkách připravit? A proč vlastně nezůstat raději doma? Vysvětlíme si v tomto článku.
I vycházky v zimě pomáhají dítěti se správně vyvíjet
Pro svůj všestranný rozvoj miminko zkrátka čerstvý vzduch potřebuje. Větší okysličení pomáhá stimulovat apetit, ale i zlepšit spánkový režim. Chladnější podmínky pak namáhají přirozeně vybudovat vlastní imunitu. Stranou nesmíme nechat ani jejich pozitivní vliv na duševní vývoj – dítě přichází do styku s novými podněty a rozšiřuje tak postupně své znalosti.
Jaké venkovní teploty jsou pro vycházku s kočárkem ještě přijatelné?
To záleží na věku dítěte. Novorozence do věku 3 měsíců pediatři doporučují nechávat doma, jestliže je venku méně než pět stupňů pod nulou. Odrostlejší miminka do půl roku zvládnou mrazy o pět stupňů nižší, ale celkový čas strávený venku by neměl být příliš dlouhý. Batolata a větší děti si poradí s ještě nižšími teplotami. Ideální denní dobou je pak 11.-14. hodina, kdy teploty dosahují nejvyšších hodnot.
Nepodceňujte hřejivé doplňky a výběr oblečení
V každém případě je nutné je vhodně obléknout, ty nejmenší uložit do fusaku do kočárku a ochránit jejich pokožku před studeným vzduchem.
Co se týká oblečení, soustřeďte se na kvalitní materiály a vrstvení. Důležité je, aby se děti cítily příjemně – nesmí ani prochladnout, ani se přehřát. Možná by vás překvapilo, kolik dětí se v zimě potýká s potničkami. Kojenci ztrácí teplo podstatně rychleji než dospělí, navíc se kvůli absenci tukových zásob nedokáži sami zahřát. Proto je nezbytné teplotu dítěte pravidelně kontrolovat.
Ideálně dítě oblékněte do několika tenčích vrstev, které v případě potřeby můžete postupně svlékat. Ptáte se kolik? Jako referenci použijte to, kolik vrstev oblečení na sobě máte vy. Dítě by pak mělo obléknout jednu navíc. Ta vůbec první by měla být těsná (bodýčko), další kousky oblečení už mohou být volnější. Materiály volte pokud možno přírodní – mají totiž skvělé termoregulační schopnosti. Fantastické jsou bavlna, bambus, konopí a samozřejmě vlna merino. Nezapomínejte na pokrývku hlavy (čepičky nebo kukličky), hřejivé ponožky a rukavičky.
Správné vybavení kočárku
Zimní fusak nebo nánožník pro starší děti se stanou nepostradatelnou součástí každé výpravy ven. I v tomto případě si pohlídejte, že jsou vyrobeny z kvalitních materiálů – prodyšné, nepromokavé, přesto perfektně izolující teplo. Pokud už je opravdu zima, pod fusak můžete vložit teplou podložku a přes něj ještě deku, popř. ochrannou plachtičku přes kočárek.
Při nákupu pleťových krémů pro děti dávejte pozor
Dětská kůže je o poznání tenčí než ta vaše, mráz ji proto může velmi snadno poškodit. Abyste tomu předešli natřete před odchodem dítěti hlavně nos a tváříčky hutnějším ochranným krémem, co by neměl ve vaší dětské kosmetické tašce chybět. S jeho výběrem si nechte v lékárně poradit, měl by mít totiž nízký obsah vody. V opačném případě byste s ním mohli nápachat více škody než užitku. Před vysoušením chraňte i dětské rtíky balzámy a jeleními loji.
I v zimě si s dítětem můžete venku užít spoustu zábavy. Aby ale procházky neodstonalo, je třeba si být jisti, že je dostatečně v teple. Zásadou je vrstvit oblečení, vybrat takové z kvalitních přírodních materiálů, miminko uložit do zimního fusaku a neustál jeho teplotu kontrolovat.
Jste připraveni vyrazit nebo vám v zimní výbavě ještě něco chybí?