Že jsou mnohá léčiva velmi toxickými látkami, je poměrně známou věcí. Je třeba velké obezřetnosti při dávkování a často dát na jednu misku pomyslných vah jejich přínos v léčbě a na druhou potenciální škodlivé účinky. Jak si v tomto ohledu vede botulotoxin? Tento jed se do těla může dostat z potravy, ve které se pomnožila bakterie Clostridium botulinum. Působí na periferní nervová zakončení, krví se dostává k nervosvalovým ploténkám. Otrávená osoba po požití pociťuje sucho v ústech, má polykací a zrakové obtíže, obrnu svalů s nebezpečím ochrnutí dýchacího svalstva a zadušení, přičemž vědomí zůstává zachováno. Není to nic pěkného – a přece lidstvo přišlo svým důvtipem na způsob, jak zlo proměnit v dobro. V tomto případě se využívá děsivé schopnosti botulotoxinu přerušovat nervová spojení.
Botulotoxin – past na vrásky
Jak je vidět, při některých diagnózách může být nervová nebo svalová nefunkčnost žádoucí. Když ponecháme odborníkům neurologická a dermatovenerologická onemocnění, zůstávají svaly, jejichž omezené fungování si dříve nebo později bude přát každá žena. O které svaly jde? Řeč je o svalech obličeje, které mají tendenci k vrásčitosti. Blokace zakončení jejich vláken způsobí částečné omezení hybnosti. Obličejová mimika se stane méně výraznou a tím se množství vytvářených vrásek zredukuje na minimum. Z uvedených skutečností je zřejmé, že aplikace botulotoxinu se dá použít jako prevence vzniku vrásek. Z anatomických důvodů omlazuje pleť hlavně v místech vrásek horizontálních (na čele) a vertikálních (kořen nosu). Poradí si také s vějířkovitými vráskami pod očima. A že je úspěšný dokládá fakt, že počet žen, které tzv. botox podstoupily, stoupá o tisíce procent každých deset let!
Audiatur et altera pars aneb nechť je slyšena i druhá strana – co negativa a rizika?
Léčivého jedu se malinkými jehličkami aplikuje množství menší než malé, takže obavy o život nejsou v žádném případě na místě. (Pokud je někdo úzkostlivý, budiž mu útěchou, že na skutečné otravy botulotoxinem existuje spolehlivé antisérum. ) Mezi účinky, po nichž nikdo netouží, patří nejčastěji zarudnutíí v místě vpichu, pokud se pracuje v blízkosti očí, výjimečně dochází poklesu horního víčka, nadměrnému slzení nebo naopak nežádoucí suchosti oka. Naštěstí všechny tyto jevy jsou dočasné, což se bohužel musí říci také o pozitivním působení botulotoxinu – po několika měsících pomíjí a zákrok se musí opakovat. Čím déle jsou však nervová vlákna vystavena invazím toxinu, tím hůře se z toho vzpamatovávají – to znamená, že potřeba opakování sezení slábne a intervaly mezi nimi se prodlužují až na jeden rok. Aby vše proběhlo a vypadalo co nejuspokojivějí, rozhodně se vyplatí svěřit do péče odborníkům s titulem MUDr. vybaveným potřebnými certifikáty. Estetické zákroky typu odstraňování vrásek sice pojišťovna nehradí, ale zkušenost a schopnosti osoby provádějící zákrok je sama pojistkou kvality.
Bonusová záležitost aneb Nejen omlazení
Člověk, kterému patří největší díky, se jmenoval Richard Clark. Byl to kanadský plastický chirurg, který objevil skryté přínosy klobásového jedu, jak se také botulotoxinu říká, pro plastickou chirurgii a estetickou medicínu, k patentování došlo v roce 1989. Nebyl však sám, řada méně známých nebo bezejmenných odborníků za ním zkoumala a zdokonalovala působení botulotoxinu, takže se dnes se využívá při vysoce specializovaných výkonech anebo naopak k odstranění běžného problému, který představuje nadměrné pocení. Tento výkon se provádí na týchž klinikách, které poskytují omlazovací procedury. Doba více než třiceti let úspěšného působení “botoxu” je pro všechny, kdo chtějí vypadat mladší, dostatečnou zárukou, že nejde o šarlatánství, kterého je třeba se obávat.
Myslíte, že poznáte na pohled, zda má osoba aplikovaný botulotoxin? Schvalujte, že obecně lidé chtějí vypadat mladšími? Co je podle vás nejlepší způsob pro zachování mladistvého vzhledu? Kdy se vám začaly dělat vrásky?