Kvalitní polštáře jsou pro váš spánek důležité! Dokážete si vybrat ty nejlepší?

Jedině správně zvolené polštáře zhotovené z kvalitních materiálů vám přinesou pohodlný a zdravý spánek. Důležitých podmínek plnohodnotného odpočinku je pochopitelně víc. Například přiměřeně tvrdá matrace nebo třeba povlečení, které bude na omak příjemné. Faktem však zůstává, že bez optimálně zvoleného polštáře se ani na sebelepším lůžku příliš dobře nevyspíte. Každou noc potřebujete bezpodmínečně nabrat nové síly, abyste mohli další den bezchybně fungovat. Regenerace je velice důležitá! Chcete vědět, na základě jakých kritérií byste měli polštář vybírat? A zajímá vás, jaký typ nebo jaký materiál by pro vás mohl být nejvhodnější? 

Bez dobrého polštáře není dobrý spánek

Spíte dobře nebo máte pocit, že to není úplně ono? Příčin může být samozřejmě víc. Příliš měkká nebo naopak až moc tvrdá matrace. Úzká postel, ze které můžete co chvíli spadnout. Nebo také nevyhovující povlečení. Jedním z nejběžnějších důvodů toho, že se po ránu necítíte nejlépe, však bývá nekvalitní a zcela bez rozmyslu koupený polštář! Někoho to snad překvapí, ale je to pravda. Bez kvalitního polštáře se zkrátka příliš dobře nevyspíte! Posilující spánek je pro celkovou fyzickou i psychickou pohodu člověka zcela nepostradatelný. Příznivě ovlivňuje naši výkonnost a přispívá ke správnému vnímání vnějších podnětů.  Zlepšuje paměť, což nám usnadňuje učení. Podporuje imunitu lidského organismu, čímž zvyšuje odolnost proti nejrůznějším nemocem. Přispívá k dobré fyzické kondici a má zásadní význam pro naše duševní rozpoložení. Bolely vás někdy zuby tak, že jste několik dní skoro nezamhouřili oči? Pak nejspíš víte, že vaše nálada i vaše výkony nestály za nic a o významu kvalitního a zdravého spánku vás asi není potřeba přesvědčovat. 

Typ a výplň – dvě základní kritéria výběru

Každý, kdo význam spánku pro svoje tělesné zdraví a duševní pohodu nepodceňuje, určitě bude výběru vhodného polštáře věnovat dostatek času a úsilí. Existuje více kritérií, na základě kterých byste se měli rozhodovat. Za nejdůležitější lze nicméně považovat především typ polštáře a druh výplně.

  1. TYP – optimální typ vybírejte podle polohy, ve které rádi a často spíte! Hovoříme-li o typu, máme na mysli především tvar, velikost a tuhost. Nejzákladnější rady znějí zhruba takto: 
  • Spíte na boku? Pořiďte si raději vyšší a pevnější polštář, abyste si zbytečně neničili krční páteř.
  • Dáváte přednost poloze na zádech, která je obecně považována za nejzdravější?  Pak zapomeňte na klasické rozměry (cca 70×90 cm) a dejte přednost něčemu menšímu (zhruba 50×80 cm) a středně vysokému.
  • Spáváte nejčastěji na břiše? Zkuste měkčí a nižší polštář. 
  1. VÝPLŇ – ta rozhoduje o kvalitě vašeho odpočinku přinejmenším stejně, jako velikost nebo tvar. Protože je škála v současnosti používaných výplní velice rozmanitá, seznámíme vás alespoň s těmi, na které můžete narazit nejčastěji.

Ptejte se, čím je polštář vyplněn!

Dávno pryč jsou časy, kdy bylo nejběžnější výplní husí peří. Dnes je vhodných materiálů mnohem víc. Je ovšem fakt, že obliba tohoto přírodního druhu výplně u nás opět pozvolna stoupá a peří může moderním materiálům v mnoha ohledech konkurovat. Setkat se u nás stále ještě můžeme také s tradičním draním husího peří, jde však spíše o udržování starých zvyků a nikoliv o nějakou masovou produkci. Co polštář, který v obchodě upoutal vaši pozornost, obsahuje zdaleka nejčastěji? Bude to nejspíš jeden z těchto materiálů:

  1. PEŘÍ – nejčastěji husí, výjimečně pak kachní, které je trochu levnější. Jde o měkký a lehký materiál, který se vám dobře přizpůsobí. Snadno vstřebává vlhkost a při správném zacházení můžete polštář s touto výplní používat dlouhé roky. Skutečně kvalitní výrobky obsahující peří bývají dražší než ty zhotovené z jiných materiálů.
  2. PAMĚŤOVÁ PĚNA – výhodou paměťové pěny je její elasticita. Skvěle se tedy přizpůsobí tvaru vaší hlavy a krku a rovněž vaší váze. Hodí se k prevenci potíží s krční páteří. Je vhodná pro alergiky a vyznačuje se dosti vysokou životností.
  3. VLNA – dobře vstřebává vlhkost a skvěle udržuje teplo. Díky obsahu lanolinu se výplň z vlny téměř neušpiní a dobře také vzdoruje plísním nebo roztočům.
  4. DUTÉ VLÁKNO – je vzdušné a lehké, solidně drží tvar. Postupně ho je však nutné v polštáři doplňovat, jelikož se celkem snadno opotřebovává.

Správná péče a životnost

Chcete, aby vám vaše polštáře vydržely v dobrém stavu co nejdéle? Podmínkou jejich dlouhé životnosti je nejenom volba vhodného materiálu, ale také pravidelná a správná údržba. V první řadě je nezapomeňte každé ráno důkladně natřást! Mějte také na paměti, že byste je měli prát přibližně jednou za půl roku a to na 60 °C, abyste zlikvidovali co nejvíce nežádoucích mikroorganismů. Pokud jste si jako výplň vybrali peří, sežeňte si speciální prací prostředky, které nezničí výjimečné vlastnosti tohoto přírodního materiálu. A kdy přijde čas na koupi nových polštářů? Nejčastěji po třech až čtyřech letech. Záleží ovšem také na tom, jak dobře jste se o ně starali. Bezchybnou péčí jejich životnost výrazně prodloužíte!

Čemu dáte přednost? Moderní paměťové pěně nebo snad klasickému husímu peří?

Renata Slaná